Americká hypotéka

Americká hypotéka je variantou tradiční bankovní hypotéky. Klasická hypotéka striktně účelový úvěr, zajištění nemovitostí. Striktně účelová v tom, že může být použitá pouze financování nemovitosti, kterou má klient, jež si hypotéku zajišťuje, ve svém vlastnictví. Americká hypotéka je s klasickou hypotékou téměř totožná, ale nejdůležitější rozdíl je v její bezúčelnosti. Proto je někdy tato hypotéka také nazývána bezúčelnou – není potřeba nijak dokládat účel, ke kterému se hypotéka vztahuje. Jinak ostatní okolnosti jsou naprosto stejné – nemovitost, která je v klientově vlastnictví, musí být zástavou, musí se dokládat příjmy a úvěr je možné poskytnout pouze do 70% výše ceny nemovitosti. V USA se tento typ úvěru nazývá Home equity loan. Americký sen v podobě americké hypotéky, se tedy dostal i do českých bank, a tak americká hypotéka je většinou opravdu neúčelová. Z 99 % banku, která americkou hypotéku poskytuje, ani nezajímá, k čemu poskytnuté peníze klient použije, ovšem je tu 1% bank, které účel znát potřebují. Je tu zde však vždy možnost se sám svobodně rozhodnou na to úvěr americká hypotéka využije: jestli začne s nimi podnikat nebo si za získané peníze koupí nové auto, pojede na luxusní dovolenou, zkrátka je na každém, co považuje vdaný okamžik za vhodné. Je zde tedy velká volnost. Zkrátka bance nemusíte oznamovat, za jakým účelem si americkou hypotéku zřizujete.

Přednosti Americké hypotéky

Další výhodou je výhodnější úroková sazba oproti standardnímu spotřebitelskému úvěru (např. klasické hypotéky). Finanční obnos, který jsou banky schopné žadateli o hypotéku poskytnout na základě určitých podmínek je minimální výše 100 000,- Kč. Naopak finanční obnos, který jsou banky schopné žadateli o hypotéku poskytnout na základě určitých podmínek není maximální výše v Kč mnohdy omezena. Je ale omezena výší LTV (loan-to-value, zástavní hodnota nemovitosti, kterou stanovuje smluvní odhadce bank). Banky v dnešní době poskytují hypotéku až do 75 %. Jsou zde také výhodnější měsíční splátky díky možnosti rozložení splácení na období až 20 let. Splatnost americké hypotéky je doba, po kterou je klient povinen hradit bance úvěr (obvykle to je mezi 5 – 20 lety). Žadatel musí splňovat podmínku, kdy nesmí délka splatnosti úvěru překročit 70 let jeho věku. A to proto, že čím je delší doba splatnosti úvěru, tím je nižší splátka a naopak.

Navíc Americká hypotéka má spoustu dalších výhod, oproti klasické hypotéce, a to, že je zde velmi snadná dostupnost, na rozdíl od dalších bankovních úvěrů, flexibilita produktu, úroková sazba je výhodnější než u spotřebitelských úvěrů, což je dáno hlavně zástavou ve formě nemovitosti, úvěr můžete splatit kdykoliv, bez jakéhokoliv postihu, splácet ji můžete až 120 měsíců a jako bonus některé vybrané banky, které ten to úvěr poskytují, vám nabízí možnost vyřešení exekucí a zástav za vás. Za největší výhodu je však považováno to, že nemovitost i s americkou hypotékou můžete kdykoliv prodat.

Be Sociable, Share!

Komentáře

komentářů