Bezhotovostní peníze

Trendem a potřebou současné populace je mít své peníze uložené na účtu v bance. A tak se stávají bezhotovostní peníze jednou ze základních plateb zboží a služeb. My vám tedy zkusíme přiblížit, jaké možnosti bezhotovostního placení byste měli využít, máte-li běžný účet v bance a které bankovní produkty lze využít k platebnímu styku. Bezhotovostní peníze totiž šetří nejenom čas, ale i peníze.

Jedním z produktů bezhotovostních peněz a bezhotovostnímu placení je příkaz k úhradě. Příkaz k úhradě můžeme mít buďto jednorázový nebo trvalý. Jestliže potřebujeme jednorázově zaplatit nějakou částku, použijeme vždy bezhotovostní peníze, a to konkrétně jednorázový příkaz k úhradě. Jednorázovým příkazem k úhradě můžete platit zboží a různé služby nebo jen posílat peníze podle libosti. Je to celkem jednoduché, jelikož stačí zajít do banky, vyplnit správný formulář a banka vaše peníze pošle na vámi uvedený bankovní účet. Další možností je i použití trvalého příkazu, který funguje obdobným způsobem jako příkaz jednorázový, ovšem s tím rozdílem, že se platby v zadané frekvenci opakuje. Frekvenci si určíte sami a můžete platit například měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo i třeba ročně. Takto můžete platit až do doby než trvalý příkaz zrušíte. Bezhotovostní peníze při použití buďto jednorázového příkazu k úhradě nebo trvalého příkazu k úhradě může příjemce získat velmi rychle. Pokud bezhotovostní peníze totiž posíláte na účet vedený u stejné banky jako je ta naše, jsou peníze připsány na určitý účet téměř okamžitě. Ovšem pokud je odesíláte na účet jiné banky, věřitel dostane peníze až další den.

Inkaso a šeky

Další možností jak manipulovat s bezhotovostními penězi je inkaso. Inkaso funguje na zcela opačném principu než příkaz k úhradě. Rozdíl je zásadní v tom, že zatímco u příkazu k úhradě dlužník dává příkaz, kterým platí peníze danému věřiteli, u inkasa si věřitel odebírá peníze z účtu daného dlužníka sám. Inkaso se hodí především tam, kde se platby opakují, ale není předem přesně známa částka k úhradě (Například placení telekomunikačních služeb). Pokud povolíte inkaso z vašeho účtu, zadáváte si výši peněz, kterou je možní na danou transakci provést. Je to jeden z nejjednodušších způsobů bezhotovostních peněz, který existuje, a to proto, že se již dále nemusíte o nic starat, protože si věřitel z vašeho účtu trhne přesně tolik, kolik je uvedeno na účtu. Pokud se totiž limit překročí, platba bezhotovostních peněz neproběhne.

Jednou z dalších variant bezhotovostních peněz jsou šeky. Šeky, jakožto bezhotovostní peníze jsou nadmíru využívány v USA. V České republice si zatím své místo nenašly, i když je snad každá banka v nabídce má.

Je tedy jen na vás, jakou možnost u bezhotovostních peněz využijete.

Be Sociable, Share!

Komentáře

komentářů