Česká bankovní asociace

Česká bankovní asociace je asociace (sdružení) bank v České republice. Do České bankovní asociace patří banky, které působí na našem území a mají určitý počet klientů. Česká bankovní asociace je dobrovolným sdružením právnických osob, které podnikají v peněžnictví a úzce navazujících oblastech. Česká bankovní asociace reprezentuje zhruba 99 % českého bankovního sektoru. Česká bankovní asociace má tak v nynější době 37 členů. Nynějším výkonným ředitelem České bankovní asociace je Josef Tauber.

Česká bankovní asociace se stále rozrůstá, například v nedávné době se do České bankovní asociace přidali nové tři banky, a to Axa Bank Europe, Fio banku a Poštovou banku.

Banky z České bankovní asociace poskytují bankovní služby občanům, institucím, podnikatelům i celkově společnostem. Banky v České republice především vedou běžné účty a poskytují půjčky, úvěry a hypotéky. Mezi další činnost patří platební styk, operace na finančním trhu nebo vydávání platebních a kreditních karet.

Nejznámější banky z České bankovní asociace

Podívejme se blíže tedy na nejznámější a nejvyužívanější banky v České republice, které jsou členem České bankovní asociace. Začněme GE Money Bank. GE Money Bank se řadí díky své velikosti a působením v České republice mezi přední poskytovatele finančních služeb. GE Money Bank je komplexní systém v oblasti bankovnictví pro velké množství klientů. Historie GE Money Bank sahá až do roku 1892. Tato banka, která je, jak už bylo řečeno, členem České bankovní asociace má velký potenciál, který dokáže využít.

Další známou bankou, která je členem České bankovní asociace je Komerční banka. Komerční banka je zavedenou institucí, která patří k těm největší mezi bankami České bankovní asociace. Komerční banka se zaměřuje především na drobné podnikání a investiční bankovnictví. Tato společnost spolupracuje se skupinou Société Générale, ze které těží od roku 2001.

Jednou z dalších známou a frekventovanou bankou z České bankovní asociace je Česká spořitelna. Česká spořitelna má kořeny až v 19. století. Má totiž svoje právní předchůdce, které tvoří její historii už v této době. V roce 1825 byla totiž založena Spořitelna česká, která zahájila tradici českého a československého spořitelnictví. S počtem klientů přes 5 milionů je stěžejní institucí v naší zemi. Česká spořitelna je tedy hrdým členem České bankovní asociace, a to dokonce dostala ocenění Banka roku v oblasti Nejdůvěryhodnější banky.

Posledním členem České bankovní asociace, kterého budeme zmiňovat je ČSOB – Československá obchodní banka. Historie ČSOB sahá až do roku 1964, kdy byla státem založena jako zprostředkovatel služeb v oblasti financování zahraničního obchodu a volvoměnových operací. K privatizaci ČSOB došlo až v roce 1999, kdy se majoritním vlastníkem stala belgická skupina KBC.

Be Sociable, Share!

Komentáře

komentářů