Kontokorenty

Kontokorent, je funkce, která nabízí možnost jít do mínusu a je poskytována bankovními domy jako doplněk k běžnému účtu. Některé banky sice nenabízí přímo kontokorent, ale za to nabízejí například povolené přečerpání běžného účtu. Ať už je to jakákoliv z těchto dvou možností, jedná se o úvěr, který lze čerpat a splácet kdykoli. Kontokorent má jednu velkou výhodu, a to, že pomáhá posilovat vaši platební schopnost. Naše pravidelné a povinné platby, jako například SIPO, inkaso nebo různé pojistné, odjedou v pořádku, kdyby se z jakýchkoliv důvodů na vašem účtu nenacházely dostatečné finanční prostředky. Kontokorent má ale zároveň i jednu velkou nevýhodu, a to vysokou úrokovou sazbu. Úrokové sazby se aktuálně pohybují od 10 do 22 % a to s tím, že ročně uváděná úroková sazba je často zdražována měsíčním strháváním úroků. Přidělovaná úroková sazba se liší ovšem u podnikatelů. Podnikatelé totiž mohou dosáhnout ještě na nižší úroky, a zároveň na vyšší úvěrový rámec. Úvěrový rámec se u nepodnikajících fyzických osob obvykle nachází v rozmezí 5 000 Kč a dvojnásobku čistého měsíčního příjmu.

Kontokorenty se mohou opakovat. Jakmile „kontokorentní půjčku“ splatíte, můžete z principu revolvingu opět čerpat do mínusu. Nesmíte však zapomenout na jednu věc, a to, že banky limitní částku, do které můžete ze svého účtu čerpat. Pokud hranici kontokorentu překročíte, počítejte s velmi vysokým penále, a to kolem 25 %. Když vám ale na účet dojde jakákoliv platba (většinou výplata), úvěr bude zcela nebo částečně splacen. Poté můžete kontokorent opět kdykoliv užívat, ovšem pouze do bankou stanoveného limitu. Splácení kontokorentu probíhá příchozími platbami.

Dvě podoby kontokorentu

Kontokorentní úvěr je poskytovaný ve dvou podobách. První podoba je zajištěný debet. U zajištěného debetu se ručí většinou termínovaným vkladem ve stejné částce (nebo vyšší), jako je úvěrový rámec. Druhou podobou je nezajištěný debet. U nezajištěného debetu nemusí být žádné jištění. Musíte však dávat pozor, jelikož některé banky kontokorent vůbec neposkytují.

Nedoporučuje se používat kontokorent v horizontu delším než 3-5 měsíců a to i přes fakt, že u některých bank můžete na kontokorent získat třeba i částky na 100 000 korun. Kontokorent by měl být zkrátka používán za účelem překlenutí krátkodobého nedostatku peněžních prostředku, a to v rámci desítek dnu a ne měsíců. Tedy pokud potřebujete půjčit na rok a déle, poohlédněte se radši po jiném produktu jako na příklad po spotřebitelském úvěru. Spotřebitelský úvěr lze získat také u nebankovních institucí od 6 měsíční splatnosti. Při nákupu jednotlivých produktů je výhodné zamyslet se a prozkoumat trh splátkových společností, jestli není na trhu aktuálně možnost splácet třeba bez navýšení.

Be Sociable, Share!

Komentáře

komentářů