Penzijní reforma – týká se i vás!

Penzijní reforma visí ve vzduchu jako strašák. Bojí se nejen občané ale i politici, kteří se na jejím vzniku podíleli. Zmatky a dohady zavládly v celé české kotlině.

Penzijní reforma přinese celou řadu důležitých změn, které budou mít dopad na velké množství lidí. Bude se týkat občanů starších 18 let. Na jejich rozhodnutí bude velmi záležet a v budoucnu se ukáže, zda-li si zvolili správně nebo díky nízké informovanosti prohloupili a jen tratili.

Pokud vám cokoli na penzijní reformě není jasné, nejjednodušší je prohledat internetové zpravodajské servery a zavítat i na stránky http://reformapenzijni.eu/.

Ze současného dvoupilířového systému se stává třípilířový důchodový systém. Původní pilíře jsou 1. a 3., přibude takzvaný druhý pilíř. V rámci dvou již funkčních pilířů nastanou ale také změny, které budou velmi zásadní.

Stát chce zodpovědnost za svůj život v důchodovém věku přenést na občany a není se čemu divit. Kdo jiný by za něj měl být zodpovědnější než právě člověk sám. Proto se neustále oddaluje hranice odchodu do důchodu a začátek pobírání státní důchodu z takzvaného průběžného systému sociálního pojištění. Výše státního důchodu naopak klesá.

Ve třetím pilíři máte možnost spořit si velmi výhodně na důchod s přispěním státu, který vám za současných podmínek (!) přispěje k měsíční úložce 100Kč, 50Kč navíc. To je 50% přispění státu a to není vůbec špatné. Vaše peníze se na penzijních připojištěních ale navíc zhodnocují v takzvaných penzijních fondech. Ty v současnosti mají garantovaný minimální výnos 0%. To znamená, že fondy nemůžou být ve ztrátě.

Ve třetím pilíři ale nastanou změny, které pro řadu lidí nebudou vůbec výhodné. Optimální úložka se zvýší až na 1 000Kč měsíčně což není málo peněz a výnosy fondů budou moci být i záporné.

To jsou pro mnohé hodně nepříjemné změny, kterým se mohou vyhnout pouze sjednáním penzijního připojištění do 30.11.2012, například zde.

Be Sociable, Share!

Komentáře

komentářů