Spořící účet

Hlavní výhody spořicích účtů jsou následující: vhodný nástroj pro odložení dočasně volných finančních prostředků a jednoduché zřízení a snadné ovládání.

Pokud sháníte kvalitní spořicí účet, poznáte ho podle rozumného úročení a rychlé dostupnosti k uloženým prostředkům. Spořicí účet vám dále nabídne rychlé a bezpečné uložení dočasně přebytečných financí. Jednou z dalších věcí, které by měli být samozřejmostí u spořicího účtu je ovládání jej přes internetové bankovnictví.

Některé banky podmiňují získání spořicího účtu existencí běžného účtu v dané bance. Jiné banky tato podmínka splněna být nemusí a spořicí účet lze založit i samostatně. Výše počátečního vkladu se u jednotlivých bank liší, a to v tom, že některé jej nepožadují vůbec a u jiných si musíte připravit i několik stovek nebo tisíc korun. Totéž platí i pro minimální zůstatek na spořicím účtu.

Spořicí účet je úročen vyšší úrokovou sazbou než běžný nebo osobní účet. U většiny účtů platí pravidlo, a to, že čím vyšší vklad a čím delší je výpovědní lhůta, tím vyšší je zhodnocení. Ovšem existují i takové, kde je stejnou úrokovou sazbou úročena jedna koruna i milion a které nemají žádnou výpovědní lhůtu. Úroky ze spořicích účtů jsou zdaněné srážkovou daní, a to ve výši 15 %. Je počítána vždy při přípisu úroků. Výsledná daň je pak zaokrouhlena na celé koruny dolů.

Rozdíl mezi spořicím účtem a terminovaným vkladem je jednoduchý. Spořicí účet je otevřený na dobu neurčitou s dohodnutou výpovědní lhůtou (v některých případech dokonce bez výpovědní lhůty), kdežto termínovaný vklad je sjednán na dobu určitou. Spořicí účty jsou tedy likvidnější. Dalším rozdílem je, že terminovaný vklad má fixně stanovenou částku po celou dobu jeho trvání. Naopak spořicí účet umožňuje libovolné vkládání prostředků. Navíc mají spořicí účty oproti termínovaným vkladům také výhodu, že požadují výrazně nižší minimální vklad. Ovšem někdy tato podmínka není stanovená vůbec.

Dá se spořicí účet používat k platebnímu styku?

Ano dá, ale s dosti výrazným omezením. K tomuto účelu slouží prioritně běžný či osobní účet. Spořicí účet je vhodný pro příjem finančních prostředků, ale jejich výplata je často omezena počtem bezplatných převodů nebo vyšším poplatkem za převod.

Kvalitní spořicí účet nemá žádná omezení pro nakládání s finančními prostředky, takže se k penězům dostanete kdykoli a bez sakncí. Avšak pouze některé spořicí účty mají výpovědní dobu.

Spořicí účet je ze zákona pojištěn, a to až dokonce do částky odpovídající 50 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu u jedné banky. Pokud ovšem zvažujete, který spořicí účet si vybrat, neměli byste se ohlížet pouze na výši úrokové sazby, ale i na další atributy daného spořicího účtu.

Be Sociable, Share!

Komentáře

komentářů